Laikraštis „Verslo žinios“ 2014/10/03 analizuoja ar būtina valdyti savo II pakopos pensijų fondą.
Pensijų Fondų Dalyvių Asociacijos valdybos pirmininko Jono Dirginčiaus nuomonė:
Nesenai VŽ buvo publikuotas straipsnis, kuriame keletos PF valdytojų vadovų nuomone, kaupiantiesiems [citata:] panaikina investavimo strategavimo būtinybė [citatos pabaiga]. Straipsnyje investicijų valdymo skyriaus vadovas tvirtina, kad statistiniam investuotojui geriau susilaikyti nuo aktyvaus fondų keitimo, bandant atspėti finansų rinkų pokyčius. Prie šių žodžių pridėjus tai, ką fondų valdytojai transliuoja potencialiems kaupiantiesiems reklamos pagalba, bei išvertus į paprastą Lietuvių kalbą , skambėtų taip: „ateikite pas mus, investuokite mūsų bendrovėje savo pinigus ir daugiau nebesirūpinkite savo investicijomis“. Nes, atseit, Amerikoje atliktas tyrimas parodė, kad S&P indeksas augo daugiau, nei investicinių fondų rinkos dalyvio uždirbtas metinis pelnas. Cituojant tyrimo rezultatus nepasivarginta panagrinėti, kokį pelną uždirbo tie, kurie valdė savo investicijas, o kokį – tie, kurie apskritai nesuprato, kad jas reikia valdyti. Visus rezultatus „suvidurkino“, ir reziumavo, kad geriausia kaupiančiajam pasirašyti II pakopos pensijų kaupimo sutartį, ir daugiau nieko nebedaryti.
Fondų valdytojai masyvios reklamos pagalba bando įtikinti kaupiančiuosius, kad svarbu pasirašyti sutarti, o viskas jau po to susikaups savaime. Jums teliks , pasak reklamos, senatvėje plaukioti viduržemio jūroje nuosava jachta ir mėgautis jūros gėrybėmis. Pasakysiu paprastai: tai yra netiesa. Taip tikrai nebus. O tiems, kurie nesirūpina ir nesigilina į savo ilgalaikes investicijas – apskritai neaišku kaip bus. Pensijų fondų dalyvių asociacija (PFDA) nekartą yra siūliusi numatyti galimybę grįžti į SODRĄ asmenims, nusivylusiems asmeniniu kaupimu pensijų fonduose. Deja , parlamentarai buvo numatę tik trumpą periodą, kada buvo galima apsispręsti. Vėliau persigalvoti nebegalima. PFDA taip pat ne kartą pasisakė už tai, kad būtų sukurta valstybės lygmeniu daugiau nei milijoną kaupiančiųjų atstovaujanti valstybės institucija, kuriai būtų suteiktos įstatyminės teisės kontroliuoti ar sąžiningai ir skaidriai yra valdomi pensijų fondai. Ta pati institucija galėtų rūpintis kaupiančiųjų finansiniu raštingumu, ar net organizuoti kursus prieš pasirašant kaupimo sutartis.
Būtina suprasti kad pensijų fondas yra asmens ilgalaikė investicija, kurios pelną (arba nuostolį) kiekvienas kaupiantysis „fiksuos“ išėjęs į pensiją. Ar reikia valdyti savo investicijas ? Net finansiškai neišprususiems aišku – būtina. Arba investuoji ir valdai savo investicijas, arba nevaldai investicijų, bet tada geriau neinvestuoti. Nevaldoma investicija panaši į kazino – gerai, jei netyčia pataikysi į laimingą skaičių, bet dažniausiai į tą „laimingą sektorių“ pataiko tie, kurie analizuoja, kur prieš tai krito „ekonomikos rutuliukas“. Analizuoja ir prognozuoja kas atsitiks artimiausiu metu ir daro atitinkamas korekcijas savo investiciniame portfelyje.
Skaitykite visą straipsnį čia>>>